Zázračná molekula

Zázračná molekula
Že ty neveríš na zázraky? Ani ja, ale na tento jeden som uverila. Čo keby som ti povedala, že tvoje telo vyrába jednu zázračnú molekulu, ktorá pomáha všetkému od zdravého srdca po zdravý sex;
- potláča zápal v tele,
- je to aj antioxidant, združuje sa s voľnými radikálmi v tele a tým ich deaktivuje,
- rozťahuje krvné cievy a tak pôsobí proti tvoreniu krvných zrazením,
- je to zároveň aj neurotransmitter, takže zlepšuje prekrvenie mozgu a tým aj mozgové funkcie ako pamäť a učenie,
- ochraňuje pokožku pred poškodením slnkom a rakovinou kože,
- dokonca pomáha aj lepšiemu tráveniu lebo reguluje tráviace enzýmy a hormóny,
- zvyšuje vzrušenie u mužov aj žien,
- zabraňuje rastu rakovinových buniek
- a pomáha prekonať Covid19
… a to nie je ani polovica toho, čo dokáže. Je to skrátka tvoj prírodný vnútro-telový liek. Hovorím o OXIDE DUSNATOM (NO – nitric oxide). A keďže ide o molekulu plynu, jej život je krátky. Len 2 až 3 sekundy. Práve preto sa nedá zmerať koľko NO v tele máš v aktuálnom čase. Naše telo ju však tvorí neustále a priebežne.
Kde sa NO v tele tvorí?
NO vyrába endotel – tá tenučká jednobunková vrstva medzi prúdiacou krvou v cievach a hladkou svalovinou ciev. Ale len zdravý endotel dokáže vyrobiť NO. NO rozťahuje naše cievy. Krv potom nimi ľahšie preteká a toto pôsobí ako prevencia infarktu, rozvoz živín a odvoz odpadu. Je to ako tonikum pre cievy – udržuje ich hladké a široko otvorené. Skrátka, všetko lepšie funguje. Avšak cievy plné nánosov a usadenín NO nedokážu vyrábať v dostatočnom množstve.
Keďže je to aj neurotransmiter, uvoľňuje sa aj z nervov v mozgu v oblastiach kde máme pamäť, učenie a spomínanie si na informácie.
Ako to, že si o tejto molekule ešte nepočula?
Ale o Viagre si už počula, však? Liek, ktorý bol pôvodne vyvinutý na zníženie krvného tlaku. Avšak mal jeden príjemný (teda ako pre koho) vedľajší účinok. Nevedelo sa prečo. Neskôr to zistili. Viagra funguje na princípe zvýšenia množstva oxidu dusnatého v tele. Oxid dusnatý objavil dnes už 80 ročný pán, Louis J. Ignarro, pôvodom talian, po 30 rokoch výskumu. A v roku 1998 dostal za jej objav Nobelovu cenu.
Všetko to začalo tým, že už na strednej si všimol, že ľudia, ktorí sa viac hýbu nedostávajú infarkt a naopak obézny a neustále sediaci ľudia infarkt zažívajú. Povedal si, „že keď bude veľký“, tak objaví molekulu v našom tele, ktorá to ovplyvňuje. Sám veľa športuje. Svoj posledný maratón odbehol, keď mal 68 a pred prepuknutím Covidu by ste ho stretli pravidelne vo fitku či na spinningu. Teraz „len“ bicykluje či rýchlochodí s manželkou v okolí ich domu v LA v Californii alebo cvičí on-line yogu.
Ako si zvýšiť NO v krvi?
Ako zrejme tušíš po prečítaní predošlých riadkov, najlepší spôsob ako si vyrobiť veľa NO je pohyb. Cvičenie. Veď ti to stále hovorím: Hýb sa, dobre jedz a spi. :o) Funguje to asi takto: pri cvičení sa zvyšuje prietok krvi v cievach a to vytvára vyšší tlak na steny ciev. A to zas stimuluje tvorbu oxidu dusnatého, ktorý sa nám dostáva do obehu. Véľa oxidu dusnatého. Ak by sme totiž rozložili výstelku našich ciev na rovnú plochu, pokryla by 5 až 7 tenisových kurtov!!! Áno, dobre počuješ! A tak si pri športe vyrábaš obrovské množstvo oxidu dusnatého. Dr. Lou Ignarro by ti to povedal jasne: sedavý spôsobob života je proste samovražda.
“Nadýchaj“ a “vyrelaxuj“ si oxid dusnatý
Oxid dusnatý si vyrábaš aj keď dýchaš. Konkrétne v tkanive dutín, keď vdychuješ nosom. Stimuluje to uvoľňovanie oxidu dusnatého, ktorý rozširuje dýchacie cesty a zlepšuje prívod kyslíka.
Výrobe oxidu dusnatého pomáhajú aj relaxačné techniky. Ľudia, ktorí ich praktizujú, majú vyššie úrovne oxidu dusnatého v krvi.
Predstav si yogu. Je to pohyb, no zároveň aj relaxačné cvičenie, pri ktorom sa dýcha nosom. Ideálna kombinácia pre tvorbu NO!
No samozrejme strava
Je mi jasné, že si zvedavá, čo jesť aby si dostala viac oxidu dusnatého to tela. Áno, existujú aj potraviny, ktoré obsahujú dusičnany a tie sa v tele vedia premeniť na oxid dusnatý. Ktoré to sú? Červená repa, kel, špenát, ružičkový kel, tmavá listová zelenina, zeler, rukola, žerucha, šalát …
Ale aj vysoká konzumácia antioxidantov spomalí rozklad oxidu dusnatého a predĺži jeho život v tele. Inými slovami, treba jesť veľa vitamínu C, vitamínu E, glutatiónu a iných polyfenolov z ovocia (čučoriedky), zeleniny, orechov a semien.
Aj zdroje omega 3 zvyšujú oxid dusnatý v tele. Mám na mysli divokého lososa dvakrát do týždňa alebo doplnok stravy s omega 3.
No a existujú aj doplnky stravy s prekurzorom oxidu dusnatého. Je to aminokyselina L-arginín. Prirodzene sa jej nachádza najviac v mäse a v mandliach. Ale obsahuje ju aj amarant, šošovica, hrach, iné orechy a tekvicové semiačka, tofu, divoká ryža a sójové bôby.
No a potom tu je L-citrulín. Tiež aminokyselina. Tvoje obličky ju vedia premeniť na L-arginín. Zaujímavosťou je, že práve L-citrulín je vedľajším produktom pri premene L-aginínu na oxid dusnatý. A tak ho zas máš o niečo viac.
L-arginín aj L-citrulín nie sú pritom ani esenciálne aminokyseliny. Tvoje telo si ich vie vyrobiť samé. Čím viac ich však telu dodáš aj externe, tým lepšie. Všetky tieto látky totiž podporujú zvýšenú tvorbu zázračnej molekuly v našom tele. Ale dosť bolo chémie.
Skrátka, na čo by nám bolo 50 rôznych molekúl v tele, keď nám stačí jedna na všetko – oxid dusnatý?
NO a COVID
Čerešnička na torte. Zdá sa, že NO funguje aj proti Covidu. Nie je žiadnou novinkou podávať NO vdychovaním. Už pred mnohými rokmi sa začal podávať NO novorodencom, keď nevedeli dýchať. Covid 19 zabíja ľudí tak, že vírus sa dostane do pľúc a pripojí sa tam, kde sa čerpá kyslík. Ničí tak bunky endotelu v cievach. Ako som písala vyššie, NO sa tvorí práve v endoteli. A tak pacienti umierajú na masívnu trombózu a pľúcny „pretlak“. Keď sa podá pacientovi s Covidom NO, NO dostáva sa do pľúc a uvoľňuje a rozširuje tam cievy. Ide o externú dodávku NO, ktorá nahrádza vlastný NO, ktorý si pľúca práve nevedia vytvoriť. A tak sa môže krv dostať hlbšie do pľúc a načerpať kyslík. Je tu aj podozrenie, že NO priamo zabíja SARS vírus. Ale pozor! Inhaláciu NO môžu sprostredkovať len lekári v nemocniciach. NO a teraz mi povedzte, či toto nie je zázračná molekula?
Zdroj: The Doctor’s Farmacy, rozhovor Marka Haymana s Dr. Lou Ignarro
Recept na krásnu a mladú pleť 22 mája, 2021

VYHĽADÁVANIE
Najnovšie články
Staršie články
- Vyberte mesiac
- november 2023 (1)
- január 2023 (1)
- december 2022 (1)
- september 2022 (1)
- jún 2022 (1)
- apríl 2022 (2)
- marec 2022 (4)
- február 2022 (2)
- január 2022 (5)
- december 2021 (2)
- november 2021 (2)
- október 2021 (3)
- september 2021 (4)
- júl 2021 (2)
- jún 2021 (3)
- máj 2021 (2)
- apríl 2021 (1)
- marec 2021 (1)
- február 2021 (1)
- január 2021 (2)
- december 2020 (6)
- november 2020 (2)
- október 2020 (2)
- september 2020 (3)
- august 2020 (1)
- júl 2020 (1)
- jún 2020 (3)
- máj 2020 (4)
- apríl 2020 (3)
- marec 2020 (3)
- február 2020 (5)
- január 2020 (10)
- december 2019 (8)
- november 2019 (6)
- október 2019 (3)
- september 2019 (1)