Boj vegánov a mäsožravcov je ako starý známi boj medzi metalistami a depešákmi (mladšie generácie asi nebudú vedieť o čom hovorím). Nikto nevyhrá. Je to otázka vkusu. Alebo chute. No predtým, ako si zvolíš jednu stranu, mala by si byť lepšie informovaná. Pretože názorov je veľa. Snáď najextrémnejší vegánsky názor, čo som počula je, že „prestať jesť mäso je pre tvoje telo ako prestať fajčiť.“ (Dr. Michael Greger) A videla si už film The Game Changers? Týždeň po jeho vzhliadnutí som sa mäsa ani nedotkla.
Ale poďme na to postupne. Pri konzumácii mäsa je totiž dôležitých niekoľko faktorov: zloženie, príprava, kvalita a množstvo.
ZLOŽENIE – ANTIOXIDANTY V. OMEGA 3
Vegáni sa vo filme The Game Changers obhajujú tým, že mäso mení náš mikrobióm a spôsobuje zápal v tele. OBSAHUJE TMAO, HA (heterocyklické amíny), hemové železo (áno, vraj aj to je zlé, lebo The Game Changers tvrdia, že zvyšuje riziko srdcových chorôb o 27%!!), NEU5GC, AGE a endotoxíny … nasýtené tuky, antibiotiká, priveľa kyseliny arachidonovej (tú naše telo metabolizuje na zápalové chemické látky), IGF – 1 (rastový hormón, ktorý podporuje rast a rozvoj rakoviny), v rybách môže byť ortuť, no a aby toho nebolo dosť, mäso môže byť aj nakazené mikroorganizmami ako E.coli či Salmonela … úplná hrôza, keď si to takto človek zhrnie. Podrobnejšie o negatívach mäsa nájdeš v mojom predošlom článku na webe. https://www.foodforhealth.sk/maso-a-choroby/
Navyše, mäso NEOBSAHUJE žiadne tie úžasné látky z rastlinnej ríše, akými sú vláknina, vitamín C, lykopén, karotenoidy, flavonoidy, lignany, a ani žiadne antioxidanty ako také. The Game Changers tvrdia, že len rastlinná strava dokáže redukovať zápal v tele, nakŕmiť náš mikrobióm, stimulovať imunitný systém aby bojoval proti infekciám a v neposlednom rade sa vraj športovec po takejto strave lepšie zotavuje. Vo filme to demonštrovali na niekoľkých vrcholových vytrvalostných aj silových športovcoch.
Avšak už len zdravý rozum laika dá, že to, čo platí pre niekoľkých, nemusí platiť pre všetkých. Mäsožravci obhajujú svou mäsožravosť tým, že mäso obsahuje omega 3 (ktoré tiež pôsobia v tele protizápalovo) a obsahuje kvalitné dobre vstrebateľné proteíny – celé spektrum 9 esenciálnych aminokyselín, čím sa v rastlinnej ríši môže pochváliť iba sója, quinoa a konopné semienka. Navyše, ak by človek chcel čerpať dostatok proteínov z rastlín namiesto mäsa, musel by skonzumovať väčšie množstvo jedla obsahujúceho rastlinný proteín (napríklad arašidové maslo), a s tým by v balíčku dostal aj omnoho viac kalórií (v tomto prípade vo forme tuku).
KVALITA – POZNAJ SVOJHO FARMÁRA
Čo sa zloženia mäsa týka, to je dané. Je to fakt. Ide však o celkový životný štýl. Mäsožravci mávajú často, ale nie všetci, sklony k celkovo horšiemu životnému štýlu – možno fajčia, nešportujú alebo jedia celkovo menej zdravo …
Treba sa teda pozrieť ešte na iné aspekty – odkiaľ to mäso na náš stôl prichádza. A tu platí rozhodne KVALITA NAD KVANTITOU. A aj to, že nie každé BIO je naozaj BIO. Aj keď to nie je vždy možné, ale bolo by dobré poznať pôvod toho kusu mäsa na tanieri, ktorí sa chystáš práve zjesť. Ideálne by malo byť z voľne žijúceho zvera, pasúceho sa v lete na tráve a zime na sene. Od farmára, ktorého osobne poznáš. Alebo z divokej ryby.
PRÍPRAVA – DUSENIE A VARENIE v. PEČENIE A GRILOVANIE
Ďalším veľmi dôležitým aspektom konzumácie mäsa je okrem jeho pôvodu aj jeho príprava. A nad tým máš kontrolu ty sama. Pretože čím viac mäso opekáš, pečieš, griluješ atď. tým zhoršuješ jeho negatívny profil. Pri tepelnej úprave tukov a živočíšnych preteínov – čiže aj mäsa vznikajú totiž ďalšie škodlivé látky ako AGE – gerontotoxíny, ktoré urýchľujú starnutie a HA – heterocyklické amíny – karcinogénne látky, ktoré podporujú rast rakovinových buniek. No fuj!!!
Takže, ak ľúbiš papať mäsko, najlepšie je ho DUSIŤ a VARIŤ a PARIŤ. Ale na túto tému – ktoré mäso ako dlho a pri akej teplote upravovať napísala skvelý článok Silvia Horecká. Nájdeš ho tu https://horecka.sk/2014/06/o-bezpecnom-grilovani-a-nebezpecnej-uprave-masa/ . Sú tam aj tipy, ako pôsobenie škodlivých látok z mäsa neutralizovať, alebo aspoň zmierniť. Tajomstvo je v bylinkách. :o)
MONOŽSTVO – ZMEŇ MENTALITU, ALEBO MäSO AKO PRÍLOHA
No a keď už vieš, čo ješ, a správne si to mäsko aj pripravíš, ostáva otázka KOĽKO by si toho mala zjesť. Poviem ti to na rovinu. Zabudni na klasiku – mäso s prílohou. Zmeň mentalitu a začni uvažovať o mäse ako o ochucovadle. Zelenina s mäsom. Pol taniera zeleniny, nejaké sacharidy a trošku mäsa. Mäsom by sme mali jedlo dopĺňať.
Je to jeho NADBYTOK, ktorý spôsobuje problémy ako choroby srdca, mozgu, či rakovinu hrubého čreva (sme v nej na popredných miestach v EU), ale aj skracuje dĺžku života, či spôsobuje predčasnú smrť.
Neveríš mi? Uvažuj. Stredomorská strava je považovaná za ideálnu z hľadiska zdravia. Mäso jedia iba striedmo. Jedia hlavne zeleninu, ovocie, strukoviny, olivový olej a sacharidy.
Alebo Modré zóny. Tých 5 oblastí sveta, kde sa ľudia dožívajú najvyššieho veku v zdraví. (Tu som o nich písala. https://www.foodforhealth.sk/co-jedia-dlhoveki-ludia/ ) Aj oni jedia mäso iba príležitostne, na sviatok. Niečo na tom bude. Však?
ČO DODAŤ?
Ja by som si nikdy nedovolila niekomu povedať, či mäso má alebo nemá jesť. Je to na každom z nás. Žiaden výskum neexistuje, ktorý by potvrdil alebo vyvrátil, že mäso je nezdravé. Zatiaľ je oficiálne len to, že spracované červené mäso je karcinogén (to sú tie párky, klobásy, šunky a pod.).
Platí však aj všeobecné pravidlo, že všetkého veľa škodí. A tak aj nadbytok mäsa, a celkovo živočíšnych proteínov, môže spôsobovať NADVÁHU. Aj proteín sa totiž vie v našom tele premeniť na cukor a uložiť do zásob (tento proces sa volá glukoneogenéza). Počula som aj taký názor, že živočíšne tuky sú novým zdrojom obezity, a nie cukor.
Pre mňa je odpoveď na otázku, či mäso áno alebo nie, jasná. Áno, ale s mierou. Dôležitý je pomer uhľohydrátov a bielkovín v strave, ale aj pohyb, množstvo skonzumovaného ovocia a zeleniny a celkovo zdravý životný štýl.
Ako si v 10 jednoduchých krokoch zmeniť život k lepšiemu.
Premena tvojho zdravia nielen po 40.
Ako si malými zmenami v každodennom živote predĺžiť nielen život, ale najmä život v zdraví, doplniť chýbajúcu energiu, predísť chorobám a skrátka každý deň sa cítiť úžasne, ľahko, fit a zdravo! A popritom samozrejme zhodiť pár kíl aj centimetrov. :o) A nie, nebude to rada v štýle “cvič viac a jedz menej”. Bude to návrat k najlepšej verzii teba! Nastavím ti životný štýl, ktorý budeš milovať!
Diéty nefungujú. Osvoj si nový životný štýl postupne a natrvalo.
Počas tohto kurzu sa naučíš všetky triky, ako docieliť dlhší život v zdraví, ako sa skvelo cítiť a mať dostatok energie každý deň, len čo sa zobudíš. A pritom ľahko a nenápadne schudnúť.
Týchto 10 stretnutí ti zmení (pohľad na) život.
Tento kurz je vhodný ako úvod do zdravej životosprávy pre tých, ktorí sa chcú zorientovať v súčasnom informačnom chaose ohľadom toho, čo je a čo nie je zdravé. Pomôže ti uvedomiť si, kde si a na čom ešte potrebuješ popracovať. Pomôže ti nájsť motiváciu a odhodlanie nastúpiť na túto cestu sebazlepšenia. Počas našich 10 sedení si uvedomíš, prečo bojuješ s tými poslednými kilami, únavou a neustálym návratom na začiatok. S týmto programom, ktorý je postavený na 4 pilieroch zdravia – spánok, pohyb, výživa a zvládanie stresu – sa začneš zbavovať všetkých negatívnych symptómov, ktoré otravujú tvoj život.
Pre koho je kurz určený:
Čo budeš potrebovať:
Čo ešte za to získaš? – Bonusy zdarma:
Kto som ja?
JUDr. Silvia Nipčová, LL.M., kouč zdravia Dr. Searsa
Som advokátka zdravia. Výživu študujem pre potešenie a nesmierne ma to baví. S rešpektom ti odovzdám všetko, čo som sa naučila o jedle, zdraví a chudnutí. Zdieľam s pokorou úžasnú prácu vedcov a odborníkov a prekladám do „ľudskejšej“ reči najnovšie vedecky podložené poznatky v oblasti výživy a zdravia.
Termín a dĺžka kurzu:
10 stretnutí v trvaní 1 hodina.
Prihlásiť sa môžeš do 31. januára 2022 na info@foodforhealth.sk.
Cena kurzu:
Hodina môjho poradenstva stojí 50 EUR. Tento 10-dielny kurz by ťa preto stál normálne 500 EUR. Avšak zohľadňujem to, že ide o skupinový kurz, a preto dávam každému účastníkovi 50% zľavu. Cena kurzu je teda 250 EUR.
Počas kurzu, pred jeho začiatkom ani po jeho skončení ti nebudem ponúkať žiadne produkty na kúpu. Ide iba o moje rady a skúsenosti, ktoré ti chcem odovzdať. :o)
Referencie:
“Viete podľa čoho viete, že človek niečomu naozaj rozumie a že žije, čo hovorí? Že to vie vysvetliť jednoducho, zrozumiteľne a prakticky. Tak to robí Silvia a pridáva k tomu veľmi zrozumiteľné argumenty, prečo toto áno a toto nie. Také tie AHA momenty. Na mňa tento prístup veľmi dobre funguje, takto sa mi to ukladá niekde hlboko do pamäte a pripomenie sa mi to vždy, keď si chystám jedlo. A tak už nezabudnem, že brokolicu a karfiol treba nakrájať 30 min. pred úpravou, že tak z toho jedla získam viac. A keď dokončujem jedlo, počujem v hlave Silviin hlas „čím si to posypem?“ :-)). Protizápalové bylinky sú pre mňa top objav, zdravé, mega prospešné a aj bežné jedlo je s nimi zaujímavejšie. Celkovo sa mi páči, že Silvia sa na to pozerá cez zdravie a kvalitu života a nie cez chudnutie a diéty. Sledujem jej blogy a podcasty, vždy si z toho niečo nové vyberiem a zaradím do svojho fungovania. Takto sa mi časom vyskladala celkom veľká zmena. Pre mňa je to oveľa účinnejší spôsobom ako radikálne premeny, ktoré som nikdy nedokázala dlhodobo udržať. “
Jana Bernaťáková
“Silviu som oslovil s tým, že som potreboval schudnúť nejaké tie kilá, no najmä som sa chcel začať zdravšie stravovať. Sledoval som ju už nejaký čas na sociálnych sieťach, no nevedel som si sám so stravou poradiť. Požiadala ma, aby som si 2 týždne stravu zapisoval. Potom urobila analýzu, na základe ktorej mi dala niekoľko odporúčaní šitých na mieru. Nešlo o drastické zmeny. Niečo sme popresúvali, niečo vylúčili, niečo zaradili do stravy, no snažila sa do značnej miery zohľadniť môj životný štýl a stravovacie návyky. Nastavili sme kalórie aj makroživiny. Schudol som pod 80 kg. Bol to pre mna veľký mílnik! Takú váhu som mal naposledy pred 7 rokmi! Rozhodne však jem omnoho lepšie a tie hodnoty dodržujem, takže váha ide stále dole. No hlavne mi to stravovanie vôbec nevadí.”
Aleš Zacha
“Ahoj Silvia, tvoj web je super! Píšeš veľmi ľudskou rečou, nesnažíš sa presvedčiť, vysvetľuješ na základe faktov alebo overených skutočností. Dávaš pocit dôveryhodnosti a to je v dnešnej dobe vzácne. Držím palce v ďalšej práci a verím, že sa ti bude dariť. Som tvojím fanúšikom. :o)“
Jana Mošovská
„Silvi pozdravujem vás, musím napísať, že toľko zaujímavých tém dávate. Radosť čítať! Už mám na Martinuse plný košík kníh, čo ste odporučila. ;o) Môžem sa opýtať aký šport robíte? Vyzeráte úžasne!“
Maca Bíliková
„Parádne blogy píšeš! Super! Veľmi inšpirujúce. Palec hore. Sama by som na to vôbec nemala čas. Rada sledujem tvoje príspevky (aj keď úprimne, neviem si nájsť čas ich čítať detailne) a vždy sa nad niečím pozastavím, že waw, toto si prečítam. Tak ešte raz ďakujem.“
“Ahoj Silvia, dnes som počúvala tvoj podcast v “ODZNOVA” a super! Moc sa teším! Nezaškodí si občas pripomenúť nejaké veci. A je to fakt obdivuhodné, ako si sa do toho pustila a ozaj vidieť, ako ťa to baví – už aj na tvojom hlase to bolo cítiť ;o).“
Kvetoslava Dugasová
“Robíš skvelé veci. Po očku ťa sledujem.”
Conchita Richterová