Kým vedci vyvinú liek proti starobe, a sľubujú, že to bude v horizonte od 5 do 15 rokov, kúp si čas tým, že budeš robiť veci, ktoré starnutie spomaľujú – dopraješ si nedostatok (najmä v podobe hladovania či časovo obmedzeného príjmu potravy) a nepriazeň (ako horméza). Stav “nepriazne“ pre naše telo samozrejme navodzuje aj ŠPORT.
Gény dlhovekosti
Dlho sme si mysleli, že starnutie súvisí s antioxidantmi, oxidáciou, alebo s poškodením DNA. Až okolo roku 1980 prišli vedci na to, že starnutie môže súvisieť s génmi a s ich aktiváciou. Bol objavený gén def2 na receptore inzulínu. Mimochodom, modifikáciou tohto génu predĺžili život červíka dvojnásobne.
No a potom vedci objavili ďalšie gény dlhovekosti ako mTOR, AMPK a sirtuíny, ktoré majú schopnosť predĺžiť život rôznym organizmom a začali ich skúmať. Zistili, že mTOR je citlivý na nízke hladiny aminokyselín (najmä BCAA), AMPK je citlivý na nízke hladiny glukózy, teda súvisia vo veľkej miere so stravou. No a sirtuíny (je ich 7) sú citlivé na molekulu NAD – a tá je síce tiež stimulovaná nedostatkom, no najmä POHYBOM.
Pohyb je skvelý najmä pre zdravie!
Nie len že ním spáliš tuky a zvýšiš metabolizmus, ale tvoje telo bude viac pripravené bojovať proti infekciám z vonku ale aj chorobám zvnútra, a to je super! Takže nielen že budeš fit, ale môže spomaliť alebo dokonca predísť rakovine, znížiš si riziko srdcovo-cievnych ochorení o 30%, a aj celkovej úmrtnosti o 27%. Aj kognitívne funkcie sa športom zlepšujú. Najmä tým aeróbnym.
Cvičenie ti pomôže aj ostať mladšou!! Ako?
Funguje to na niekoľkých úrovniach. Jednou je skutočnosť, že väčšina chorôb je akumuláciou symptómov starnutia. Ak znížime úroveň chorobnosti, zvýšime šance na dlhší život. A ako píšem vyššie, cvičenie je skvelým liekom na všetky choroby!!
Ďalšou je likvidácii “buniek-zombíkov“ v našom tele cvičením. Sú to ešte živé bunky, no robia v našom tele iba škodu. Čím viac cvičíme, tým lepšie – tým viac uhasených zombí-buniek.
A aký pohyb je ten najlepší?
Tak ako vždy hovorím – ten, čo miluješ, lebo pri ňom vydržíš dlhodobo. Podstatné je, aby si pohla zadkom. Či budeš tancovať, alebo pri práci stáť a nie sedieť, alebo pôjdeš na prechádzku, alebo si zabeháš a nasaješ do tela kyslík, dôležité je, že sa hýbeš. A aký názor majú na to vedci? – Mala by si robiť 3 druhy cvičenia. Vysoko intenzívne, nízko intenzívne a silové. Všetky 3 formy pohybu sú pre nás dôležité. Každé má iné benefity.
Vysoko intenzívne cvičenie
Intenzívne cvičenie by malo byť namáhavé a malo by trvať aspoň 10 – 15 minút denne. Intenzívne cvičíš vtedy, keď si bez dychu, zvýšiš si tep, spotíš sa. To sa dá aj tancom. J Benefity tohto druhu cvičenia spočívajú v tom, že sa dostaneš do stavu hypoxie – nízkej hladiny kyslíka. A tie sú pre nás skrátka skvelé! Tvorí sa nám potom viac mitochondrií (v dôsledku čoho máme viac energie) a zvýši sa nám novotvorba krvných ciev. Kyslík sa rozdistribuuje a dostane do všetkých tkanív nášho tela.
Keď budeš intenzívne cvičiť budeš nielen úžasne vyzerať a skvelo sa cítiť, ale zvýšiš si aj kľudový metabolizmus a znížiš kľudový tep. Tvoj kľudový tep je dobrým zrkadlom toho, ako fit si. Mal by byť okolo 50 úderov za minútu. Ak ho máš vyšší, skús si ho postupne znižovať. Meraj si ho! Nespoliehaj sa na lekára, ktorý ti ho odmeria max. 1x za rok a práve vtedy ho môžeš mať zvýšený zo stresu, že si u lekára.
Preventívne prehliadky sú vo všeobecnosti zlý vtip – lekár má na teba raz za 2 roky max. 15 minút, hodnotí ťa na základe tvojich subjektívnych hlásení o tvojom zdraví, a merania, ktoré ti urobí sú jednorazové, v konkrétnom jednom momente bez opakovania.
Dnes je plno všelijakých “wearables”, “hračičiek”, smart-hodiniek a pod. ktorými sa môžeš merať a sledovať – tep, spánok, krvný cukor … no nie sú to len hračky. Môžu ťa napríklad upozorniť na prichádzajúci infarkt a zachrániť ti život. Alebo ťa uchránia pred depresiou. Keď meriaš, môžeš optimalizovať. Samozrejme, takéto hračky ti poisťovňa nepreplatí. Ale stoja ti za vlastnú investíciu – namiesto kávy, kozmetiky či kabelky. ;o)
Cvičenie nízkej intenzity
Rovnako dôležité ako intenzívny pohyb je zostať po celý deň aktívny. Pretože ak celý deň sedíš a potom si ideš večer nárazovo zacvičiť do fitka či zabehať, nie je to ideálne. Telo tým iba vystresuješ. Pre celkové zdravie je aj tak najlepšia mierna až stredná záťaž. Takže buď aktívna po celý deň – stoj pri práci, choď sa prejsť po každom jedle, skús prejsť denne aspoň 4500 krokov. Prechádzka po jedle je skvelý spôsob, ako si udržať nízku hladinu cukru v krvi. Stačí aj 15 minút. Takáto prechádzka bude stimulovať nasiaknutie glukózy tvojimi bunkami a novotvorbu krvných ciev.
Silové cvičenie
Dôležité je aj silové cvičenie. Budovanie svalov ti pomáha nielen udržať si pekné vytónované telo na pohľad a svalovú hmotu, ktorá nám vekom ubúda, no pomáha nám aj udržať si mladícku hladinu hormónov, ako testosterón. Skrátka, budeš mať lepšie držanie tela a budeš lepšie vyzerať, no aj zvnútra budeš mladšia. Musíš však dostatočne stimulovať veľké svaly tela.
Kedy s cvičením začať?
Ak si doteraz necvičila, tak začni čím skôr. Hoci nikdy nie je neskoro … Lenže staroba so sebou prináša viacero úskalí. Tak napríklad, ako starneme, cukor sa nám neabsorbuje do svalov tak ľahko ako kedysi, takže sval nemá dosť energie a priveľa cukru ostáva v krvnom obehu. Navyše, keď sme mladí a športujeme, tvorí sa nám mnoho nových krvných ciev ale táto signalizácia sa vekom tiež poškodzuje. Takže aj keď športujeme vo vyššom veku, nemáme z toho také skvelé benefity, ako keď cvičíme v mladšom veku. Dôkazom je výskum, ktorý odhalil, že biologický vek ľudí, ktorý za posledných 30 rokov pravidelne cvičili, je oveľa nižší ako tých, čo nie (približne o 5 a pol roka). Tak začni čím skôr.
Ilustrácia: Lýdia Ladanová, z knihy NANOVO
Ako si v 10 jednoduchých krokoch zmeniť život k lepšiemu.
Premena tvojho zdravia nielen po 40.
Ako si malými zmenami v každodennom živote predĺžiť nielen život, ale najmä život v zdraví, doplniť chýbajúcu energiu, predísť chorobám a skrátka každý deň sa cítiť úžasne, ľahko, fit a zdravo! A popritom samozrejme zhodiť pár kíl aj centimetrov. :o) A nie, nebude to rada v štýle “cvič viac a jedz menej”. Bude to návrat k najlepšej verzii teba! Nastavím ti životný štýl, ktorý budeš milovať!
Diéty nefungujú. Osvoj si nový životný štýl postupne a natrvalo.
Počas tohto kurzu sa naučíš všetky triky, ako docieliť dlhší život v zdraví, ako sa skvelo cítiť a mať dostatok energie každý deň, len čo sa zobudíš. A pritom ľahko a nenápadne schudnúť.
Týchto 10 stretnutí ti zmení (pohľad na) život.
Tento kurz je vhodný ako úvod do zdravej životosprávy pre tých, ktorí sa chcú zorientovať v súčasnom informačnom chaose ohľadom toho, čo je a čo nie je zdravé. Pomôže ti uvedomiť si, kde si a na čom ešte potrebuješ popracovať. Pomôže ti nájsť motiváciu a odhodlanie nastúpiť na túto cestu sebazlepšenia. Počas našich 10 sedení si uvedomíš, prečo bojuješ s tými poslednými kilami, únavou a neustálym návratom na začiatok. S týmto programom, ktorý je postavený na 4 pilieroch zdravia – spánok, pohyb, výživa a zvládanie stresu – sa začneš zbavovať všetkých negatívnych symptómov, ktoré otravujú tvoj život.
Pre koho je kurz určený:
Čo budeš potrebovať:
Čo ešte za to získaš? – Bonusy zdarma:
Kto som ja?
JUDr. Silvia Nipčová, LL.M., kouč zdravia Dr. Searsa
Som advokátka zdravia. Výživu študujem pre potešenie a nesmierne ma to baví. S rešpektom ti odovzdám všetko, čo som sa naučila o jedle, zdraví a chudnutí. Zdieľam s pokorou úžasnú prácu vedcov a odborníkov a prekladám do „ľudskejšej“ reči najnovšie vedecky podložené poznatky v oblasti výživy a zdravia.
Termín a dĺžka kurzu:
10 stretnutí v trvaní 1 hodina.
Prihlásiť sa môžeš do 31. januára 2022 na info@foodforhealth.sk.
Cena kurzu:
Hodina môjho poradenstva stojí 50 EUR. Tento 10-dielny kurz by ťa preto stál normálne 500 EUR. Avšak zohľadňujem to, že ide o skupinový kurz, a preto dávam každému účastníkovi 50% zľavu. Cena kurzu je teda 250 EUR.
Počas kurzu, pred jeho začiatkom ani po jeho skončení ti nebudem ponúkať žiadne produkty na kúpu. Ide iba o moje rady a skúsenosti, ktoré ti chcem odovzdať. :o)
Referencie:
“Viete podľa čoho viete, že človek niečomu naozaj rozumie a že žije, čo hovorí? Že to vie vysvetliť jednoducho, zrozumiteľne a prakticky. Tak to robí Silvia a pridáva k tomu veľmi zrozumiteľné argumenty, prečo toto áno a toto nie. Také tie AHA momenty. Na mňa tento prístup veľmi dobre funguje, takto sa mi to ukladá niekde hlboko do pamäte a pripomenie sa mi to vždy, keď si chystám jedlo. A tak už nezabudnem, že brokolicu a karfiol treba nakrájať 30 min. pred úpravou, že tak z toho jedla získam viac. A keď dokončujem jedlo, počujem v hlave Silviin hlas „čím si to posypem?“ :-)). Protizápalové bylinky sú pre mňa top objav, zdravé, mega prospešné a aj bežné jedlo je s nimi zaujímavejšie. Celkovo sa mi páči, že Silvia sa na to pozerá cez zdravie a kvalitu života a nie cez chudnutie a diéty. Sledujem jej blogy a podcasty, vždy si z toho niečo nové vyberiem a zaradím do svojho fungovania. Takto sa mi časom vyskladala celkom veľká zmena. Pre mňa je to oveľa účinnejší spôsobom ako radikálne premeny, ktoré som nikdy nedokázala dlhodobo udržať. “
Jana Bernaťáková
“Silviu som oslovil s tým, že som potreboval schudnúť nejaké tie kilá, no najmä som sa chcel začať zdravšie stravovať. Sledoval som ju už nejaký čas na sociálnych sieťach, no nevedel som si sám so stravou poradiť. Požiadala ma, aby som si 2 týždne stravu zapisoval. Potom urobila analýzu, na základe ktorej mi dala niekoľko odporúčaní šitých na mieru. Nešlo o drastické zmeny. Niečo sme popresúvali, niečo vylúčili, niečo zaradili do stravy, no snažila sa do značnej miery zohľadniť môj životný štýl a stravovacie návyky. Nastavili sme kalórie aj makroživiny. Schudol som pod 80 kg. Bol to pre mna veľký mílnik! Takú váhu som mal naposledy pred 7 rokmi! Rozhodne však jem omnoho lepšie a tie hodnoty dodržujem, takže váha ide stále dole. No hlavne mi to stravovanie vôbec nevadí.”
Aleš Zacha
“Ahoj Silvia, tvoj web je super! Píšeš veľmi ľudskou rečou, nesnažíš sa presvedčiť, vysvetľuješ na základe faktov alebo overených skutočností. Dávaš pocit dôveryhodnosti a to je v dnešnej dobe vzácne. Držím palce v ďalšej práci a verím, že sa ti bude dariť. Som tvojím fanúšikom. :o)“
Jana Mošovská
„Silvi pozdravujem vás, musím napísať, že toľko zaujímavých tém dávate. Radosť čítať! Už mám na Martinuse plný košík kníh, čo ste odporučila. ;o) Môžem sa opýtať aký šport robíte? Vyzeráte úžasne!“
Maca Bíliková
„Parádne blogy píšeš! Super! Veľmi inšpirujúce. Palec hore. Sama by som na to vôbec nemala čas. Rada sledujem tvoje príspevky (aj keď úprimne, neviem si nájsť čas ich čítať detailne) a vždy sa nad niečím pozastavím, že waw, toto si prečítam. Tak ešte raz ďakujem.“
“Ahoj Silvia, dnes som počúvala tvoj podcast v “ODZNOVA” a super! Moc sa teším! Nezaškodí si občas pripomenúť nejaké veci. A je to fakt obdivuhodné, ako si sa do toho pustila a ozaj vidieť, ako ťa to baví – už aj na tvojom hlase to bolo cítiť ;o).“
Kvetoslava Dugasová
“Robíš skvelé veci. Po očku ťa sledujem.”
Conchita Richterová