Pilulka proti starobe
Ak ma poctivo čítaš :o), tak vieš, že máme v tele tri hlavné gény dlhovekosti, ktoré keď buď potláčame alebo podporujeme, a tak vieme bojovať proti niektorým aspektom starnutia. Jeden (mTOR) potlačíš, ak ješ menej mäsa. Druhý (AMPK) podporíš hladovkou. No a sirtuíny (je ich 7) podporíš aj hladovaním aj fyzickou námahou. Ale niekto si povie, to je priveľa práce! Nedalo by sa to urobiť nejakou pilulkou? Nie je na starobu nejaký liek? Však nám len povedz, čo si máme dať!
Mám pre vás, ktorí takto rozmýšľate dobré správy. Áno, existujú “pilulky“, ktoré vedia napodobniť stav nedostatku a nepriazne podobne ako intenzívny šport, hladovka či rôzne hormetické terapie (extrémny chlad či teplo). Dnes vám napíšem práve o nich. Čítaj ďalej.
Pilulky: Molekuly, lieky, doplnky stravy, …
Najprv si ujasnime základné pojmy – lieky a doplnky výživy. Nie sú to synonymá. Väčšina výživových doplnkov nie je regulovaná. Môžu byť prírodné, alebo chemicky vyrobené. Niektoré sú voľne dostupné. Tie prírodné sú zložené z látok, ktoré už sú súčasťou našej stravy, a tak sú vo všeobecnosti pokladané za „bezpečné“. Aj keď v doplnku stravy sú niekedy aj tisíckrát viac koncentrované! Lieky, na druhej strane, regulované sú, pretože môžu spôsobiť škodu. Často sú umelé, chemicky vyrobené. V každom prípade platí, že si sama nič neordinuj, všetko konzultuj s lekárom a chodievaj na pravidelné preventívne prehliadky, kde ti lekár skontroluje aj stav tvojej pečene.
Boostre NAD (nikotínamidadenin dinukleotid)
Čo je to “NAD“? Je to jedna z mnoho molekúl v našom tele, ktorej máme inak veľmi veľa. Kým sme mladí. Je to veľmi dôležitá molekula. Pomáha nám vyrábať chemickú energiu vo forme ATP. Je nevyhnutná pre aktivitu viac ako 500 enzýmov, vrátane sirtuínov. Neprežili by sme bez nej ani 30 sekúnd. Avšak po tridsiatke, či štyridsiatke jej naše telo začne produkovať oveľa menej a viac jej zničí, a tak horšie bojujeme proti starnutiu a chorobám. Nevieme, prečo to tak je, no je jasné, že ju musíme boostovať.
No a sirtuíny – naše ochranné enzýmy – sú stimulované práve dostatkom NAD. A čo dvíha a stimuluje hladiny NAD? Nepriazeň – čiže fyzická námaha a kalorická reštrikcia. Ale aj keď pravidelne športuješ a správne sa stravuješ, produkuješ stále menej a menej NAD. Skrátka, môžeme aj denne navodzovať hormézu v tele extrémnymi výkyvmi teploty, NAD potrebuje booster.
Nr (nikotínamid ribozid)
Prvým z takýchto boostrov je Nr. Je to vlastne vitamín B3. Z NAD boostrov je to ten najbežnejší, najpoužívanejší, najznámejší aj najpopulárnejší. A je aj najlacnejší. Je to vcelku bezpečná molekula. Nemá takmer žiadne vedľajšie účinky. Bola dostatočne preskúmaná aj na ľuďoch.
Bezpečná však neznamená vždy aj účinná. Bunkám kvasiniek predĺžila život o 30%. Myši žili s Nr o 8% dlhšie. Či predlžuje život ľuďom, to zatiaľ nie je dokázané. Pri dávke 250 mg až 1 g denne však dvíha úrovne NAD v tele po 9 až 10 dňoch. A tak Nr rozhodne bojuje proti zápalu, podporuje tvorbu mitochondrií, zlepšuje telesnú kompozíciu, znižuje krvný cukor a zlepšuje citlivosť na inzulín. V tele sa Nr mení na NMN ešte pred tým, ako sa premení na NAD.
NMN (nicotinamide mononucleotide)
Je to to isté ako Nr, ale má pridaný fosfát. NMN účinkuje lepšie ako Nr, hoci nevieme prečo. Má však jednu nevýhodu oproti Nr – je to väčšia molekula, naše bunky ju musia rozložiť, a potom znovu poskladať, aby sa do nich dostala. Ako LEGO. Iba neuróny ju vedia pohltiť celú.
Chápeme, ako NMN účinkuje na zvieratách, začíname chápať, čo to robí ľuďom – zatiaľ iba empiricky. Hoci nevieme presne AKO to funguje, vieme ŽE to funguje! Vďaka NMN máme väčšiu výdrž, zlepšuje sa nám hojenie rán, chránime si srdce a obličky a zvyšujeme aj citlivosť na inzulín.
Ak správne uvažuješ, tak ťa napadla otázka – Ak sa Nr v tele mení na NMN a NMN zvyšuje úrovne NAD, tak prečo rovno neberieme NAD? Existujú NAD infúzie, ale nevieme zatiaľ, či ‘fungujú‘.
Resveratrol
Ak si doteraz netušila o čom točím, tak teraz si začneme rozumieť. Ďalším aktivátorom sirtuínov – boostrom NAD – je totiž aj resveratrol. Ak si však myslíš, že stačí piť každý deň červené víno, nie je to tak. Musela by si vypiť stovky pohárov denne, a to neodporúčam. :o) Toľko ho nevypijú ani Francúzi.
A čo francúzsky paradox? Francúzi môžu jesť vysoko tučnú stravu a aj tak sú zdraví. Je to zrejme akumulačný efekt z pitia červeného vína dlhodobo – počas desiatok rokov, ako aj efekt kombinácie resveratrolu a ďalších zdraviu prospešných látok (zenohormetických polyfenolov) v červenom víne.
Resveratrol funguje tak, že simuluje kalorickú reštrikciu. Spôsobuje potom mnoho skvelých vecí v tele – pokles glukózy v krvi, zvýšenú citlivosť na inzulín, zníženie zlého a zvýšenie dobrého cholesterolu, zlepšuje telesnú kompozíciu, podporuje rast mitochondrií, a je skvelý aj na kardiovaskulárne ochorenia. Nevieme ešte, aké dôsledky má prijímanie resveratrolu dlhodobo, ale trajektória je dobrá. Inými slovami, ide to dobrým smerom.
Ak sa rozhodneš resveratrol dopĺňať, vedz, že je ako prach. Nerozpúšťa sa vo vode. Klesne na dno. Preto ho treba konzumovať s nejakým tukom – s olivovým olejom, či jogurtom a pod. Na anti-aging efekt treba denne prijať minimálne 250 mg až 2g resveratrolu.
Senolitiká – quercetín, fisetín, spermidín a pod.
Senolitiká sú ďalší aktivátori sirtuínov. Je to skupina látok, ktoré fungujú tak, že zabíjajú bunky v tele, ktoré sa prestali deliť, no stále žijú a vypúšťajú do tela zápalové a rakovinotvorné látky (tzv. bunky-zombíci, v angličtine – „senescent cells“, preto – senolitiká).
Najznámejším senolitikom je quercetín. Menej známym je fisetín. Sú to prirodzené molekuly, ktoré sa nachádzajú aj bežne v potravinách ako napríklad v hrozne, jablkách, a jahodách. Ďalšie senolitiká ešte nie sú poriadne otestované, a tak nie sú pripravené na všeobecné používanie.
Liek – Metformín
Ak si cukrovkár, tak tento liek veľmi dobre poznáš. Používa sa už vyše pol storočia na zníženie hladiny glukózy v krvi. Je to tiež prírodná molekula (chemicky modifikovaná kvôli stabilite), ktorá najmä aktivuje AMPK – jeden z génov dlhovekosti. A to tak, že simuluje hladovku.
Tým, že je Metformín tak dlho na trhu a milióny ľudí ho už roky brali, sú jeho účinky ako aj vedľajšie účinky u ľudí dostatočne známe. Medzi najbežnejšie účinky Metformínu, okrem zníženia hladiny glukózy v krvi patrí – viac energie, zvýšená tvorba mitochondrií, znížený zápal v tele, zmeny svalovej hmoty … Medzi jeho vedľajšie účinky patrí však aj znížené riziko mnohých ďalších civilizačných chorôb – kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny, Alzheimera, krehkosť, … skrátka, je dokázané, že diabetik na Metformíne žije dlhšie a zdravšie ako bežný človek.
U nás dostaneš Metformín iba na predpis. No je to veľmi lacný liek, už mu totiž vypršala patentová ochrana. A je aj relatívne bezpečný. Výnimočne môže spôsobiť laktátovú acidózu, ktorá môže spôsobiť kómu, takže ho treba brať len pod dohľadom lekára. Ale inak medzi jeho vedľajšie účinky patrí nanajvýš boľavý žalúdok, znížený pocit hladu (čo je skvelé, ak chceš aj chudnúť) a strata svalovej hmoty (cca 5%, treba ho brať v dni keď nešportuješ).
Aj záverom však opakujem, že účelom článku je vás len informovať o najnovšom výskume v oblasti starnutia a liekov či doplnkov. Čokoľvek sa rozhodnete brať, najprv sa s tým poriadne oboznámte a poraďte sa so svojim lekárom.
Zdroj: Podcast, Lifespan, Dr. David Sinclaire, Episode 4
Photo: Pixaby