Dýchaj – pomaly, rýchlo alebo vôbec
Až 90% ľudí dýcha nesprávne, a to im spôsobuje alebo prehlbuje množstvo chronických ochorení. Naopak, správnym dýchaním vieš ovplyvniť takmer všetko – nervovú sústavu, spánok, imunitnú odpoveď, chudnutie, zlepšenie zdravia, náladu, dĺžku života … a aj zvýšiť športový výkon. A kto vrcholovo športuje vie, že byť lepší čo i len o 1% od svojich súperov môže byť to, čo ťa delí od výhry. Nehovoriac o desiatich percentách! Aj Emil Zátopek, najlepší bežec všetkých čias, trénoval hypoventiláciu – teda dýchal menej, a vyhral 4 zlaté olympijské medaily a prekonal 18 svetových rekordov. Niečo na tom bude!
Piaty pilier zdravia
Mala som za to, že naše zdravie stojí na 4 pilieroch – spánok, strava, pohyb a zvládanie stresu. Po prečítaní knihy DYCH od Jamesa Nestora som presvedčená, že práve DYCH je ďalším, a po spánku hneď tým najdôležitejším pilierom zdravia. Ním všetko začína. Vedci zistili, že vôbec nezáleží na tom, ako sa stravuješ, koľko cvičíš, aké odolné gény máš, ak nedýchaš správne.
Ako teda dýchať správne? – Nádych nosom.
Základom je nedýchať ústami. Dýchanie ústami ničí zdravie, deformuje lebku a – hlúpneme z neho. Fakt. Dych vdýchnutý nosom udržiava telo pri sile, skrášľuje tvár a predchádza ochoreniam. Vzduch sa pri nádychu nosom ohreje a očistí. Nádych je však tá jednoduchšia časť dýchania.
Výdych
Dôležitý je aj výdych. Najväčším indikátorom dlhovekosti je totiž vraj kapacita pľúc. K jej rozšíreniu prispieva paradoxne práve výdych. Skrátka plytké dýchanie túto kapacitu zmenšuje a neprecvičuje bránicu. Už si niekedy skúsila vydýchnuť všetok vzduch z pľúc? Úplne všetok? Ak sa naučíš vydychovať na 30 sekúnd, nebudeš mať vraj v tele žiadne toxíny a oslobodíš sa od chorôb.
Dýchanie pre športovcov
Športovci by sa mali naučiť – dýchať pomalšie. Teda menej. Ak ako športovec zvládneš fyzickú záťaž na 14 nádychov a výdychov za minútu namiesto 47, ušetríš si dosť veľa síl a budeš oveľa výkonnejší a efektívnejší. Taký tréning so zadržiavaním dychu zlepšuje tvoju výkonnnosť.
Niečo pre ženy alebo prežúvanie
Tým, že jeme veľa spracovanej, mäkkej stravy a menej prežúvame, zmenila sa aj morfológia našej tváre. Zmenšili sa nám ústa, zúžili dýchacie cesty a zhoršilo sa nám dýchanie. Kedysi sme mali široké čeľuste a veľké pery.
Navyše, po tridsiatke nám každým rokom ubúda kostná hmota. To už vieš. V 60. máme už len jednu tretinu, v 80. len toľko, ako 15-ročné. Najviac to vidno na tvári – ovísa nám koža, máme kruhy pod očami, prepadnuté oči … ani nechcem pokračovať.
Tento proces sa však dá zmierniť. Ako? – Prežúvaním! Intenzívne prežúvanie (tvrdých vecí) buduje novú kostnú hmotu v oblasti tváre a otvára dýchacie cesty. Má to však jeden háčik. Prežúvať treba niečo tvrdé niekoľko hodín denne. Tak čo s tým? – Postačí aj obyčajná žuvačka. Teda, čím tvrdšia tým lepšia. Posilní tvoju čeľusť a stimuluje rast kmeňových buniek. Ja som sa k nim už vrátila.
Hmkanie alebo nosové piesne
Aj taká jednoduchá vec ako hmkanie je pre naše zdravie veľmi prospešná. Až 15-násobne zvyšuje uvoľňovanie oxidu dusnatého v nose. O tejto zázračnej molekule som už písala tu a podcastovala tu. No nevedela som vtedy, že hmkanie je tá najúčinnejšia metóda na zvýšenie tejto pre život nevyhnutnej molekuly. Takže ak ma budeš niekedy počuť pohmkávať si ako idem po ulici alebo cez otvorené okno auta, tak vedz, že to nie je iba preto, že som happy, ale tvorím aj molekuly oxidu dusnatého pre svoje zdravie. Ohmhmhmhm … 🙂
Zadrž dych
No a potom je tu umenie zadržiavania dychu. Resp. “terapia oxidom uhličitým”, ktorý sa nám v tele hromadí pri zadržiavaní dychu. Používali ju vraj už starovekí Rimania. Skrátka si ľahni, voľne dýchaj a po nádychu zadrž dych. Napočítaj do 100. Opakuj. Keď budeš vedieť napočítať do 1000, nebudeš vraj potrebovať “ani lieky ani obilie”. 😊
Dýchacie techniky
Dýchacie techniky sú niečo ako cvičenie s dychom. Existuje ich neúrekom a každá má svoju dlhoročnú históriu. Možno si o niektorých už počula – Pranajáma, Butejko, koherentné dýchanie, hypoventilácia, koordinácia dýchania, holotropné dýchanie, harmonizujúce dýchanie, Tummo atď. Autorov prehľad aj s inštruktážou nájdeš tu http://www.Mrjamesnestor.com/breathing-videos Každá metóda má svoje benefity.
Striedavé nosové dýchanie je účinné pred stretnutím alebo pred spaním. Funguje tak, že sa nadychuješ cez jednu nosnú dierku a vydychuješ cez druhú a potom vymeníš.
Štvorcové dýchanie je na upokojenie a sústredenie. Je to trošku počítania. No môžeš si k tomu pustiť stopky. J Ide o jemný nádych, zadržanie dychu a výdych na 4-4-4. Alebo aj nádych, zadržanie dychu, výdych a opäť zadržať na 4-4-6-2.
Tummo. No a potom je tu dýchanie typu tummo. Teda občasné vedomé extrémne dýchanie. Preslávil ho najmä Wim Hof. Je to ten druh dýchania, ktorý ťa zohreje v mrazoch, vylieči z choroby, či pomôže stimulovať imunitu a omnoho viac (niektorí ním vedia ovládať svoj tep a na povel ho zmeniť). Hovríme tu o stovkách rýchlych a ťažkých nádychov a výdychov. Tento druh dýchania vyžaduje inštruktáž a rozhodne ho nerob pri šoférovaní, či v tehotenstve.
Pri prechádzke po pláži, na tráve alebo inom mäkkom povrchu môžeš trénovať chôdzu so zadržaným dychom. Je skvelá na zlepšenie krvného obehu. Kráčaj. Úplne vydýchni a počítaj si kroky. Čím viac ich urobíš, tým lepšie. Keď už nemôžeš, minútku si dýchaj normálne a opäť postup zopakuj. J
Dýchanie 4-7-8 je skvelé na hlbokú relaxáciu, napríklad počas dlhého letu na zaspatie. Ide o nádych na 4, zadržanie dychu na 7 a výdych ústami na 8.
Rezonančné dýchanie je tou najdôležitejšou a zároveň aj najjednoduchšou technikou dýchania. Ide o dýchanie, pri ktorom jeden nádych trvá 5,5 sekundy a rovnako dlho aj výdych. Urobíš takto asi 5 dychov za minútu. Toto je dokonalý dych!!
Záverom
V každom prípade, dych je liek. Je to sila! A je k dispozícii každému z nás úplne zadarmo, vždy a všade! Nepotrebuješ k tomu baterky, wifi, smartfón a pod. Tak prečo ho nevyužiť? Stačí niekoľko minút denne, ak nemáš viac času. A ak ti to náhodou nepôjde samé, zadaj do google „dýchacie cvičenie“ alebo „breathing exercise“.
Take aways
Ak si z tohto článku máš odniesť aspoň niečo málo, tak je to toto – zavri ústa, nadychuj sa nosom, vydychuj pomalšie, čo najviac prežúvaj a hmkaj si, a z času na čas dýchaj viac alebo aj zadrž na chvíľu dych. Pretože na tom, ako dýchame, záleží!!
Disclaimer
Samotné dýchanie, tak ako iné lieky či terapeutické metódy, nedokáže všetko. Nevylieči ťa z rakoviny v 4. štádiu. Dýchacie techniky najlepšie slúžia ako prevencia alebo údržba, ako spôsob na obnovenie rovnováhy v organizme, aby sa miernejšie zdravotné problémy nerozvinuli do vážnejších. Keď rovnováhu z času na čas stratíme, dýchanie ju často dokáže prinavrátiť.
Ak si chceš knihu sám/sama podrobne prečítať, objednáš si ju tu.