Naposledy som písala o tom, že konzumácia sladkých, slaných či tučných jedál je závislosť, ale dá sa regulovať. Musíme si však zvýšiť citlivosť na dopamín – náš „hormón odmeňovania“. A to tak, že tieto jedlá postupne obmedzíme v našom jedálničku na minimum a nahradíme ich ovocím, zeleninou, strukovinami a celozrnnými potravinami. Jednou z prvých vecí, ktorú treba z nášho jedálnička škrtnúť ak chceme schudnúť, je CUKOR.
Preto som si dnes chcela s vami ujasniť niekoľko faktov o cukre a jeho náhradách – sladidlách. Najskôr však rýchlo-kurz výživy: Naša strava sa skladá z makronutrientov, mikronutrientov a vody. Makronutrintmi sú uhľohydráty, bielkoviny a tuky. Makro preto, že ich konzumujeme na gramy, teda vo „veľkých“ množstvách. Uhľohydrátmi sú ovocie a zelenina, mliečne výrobky a cukor a škrob. Cukor sa nachádza prirodzene vo forme fruktózy v ovocí alebo vo forme laktózy v mliečnych produktoch.
Vy sa vyznáte v tých všetkých cudzích názvoch sladidiel? Potrebovala som si to ujasniť aj sama pre seba. Takže; sladidlá sú prírodné alebo umelé, kalorické alebo nekalorické. Medzi prírodné kalorické sladidlá patrí cukor (aj hnedý a nerafinovaný trstinový cukor), med a sirup (javorový, agátový, ryžový …). Nenechajte sa zmiasť, je to len iné pomenovanie pre to isté.
Prírodné nekalorické sladidlá sú napríklad xylitol, stevia či erythritol. Stéviu určite poznáte. Je asi najpopulárnejším sladidlom. Avšak pozor na ňu. Výskumy preukázali, že črevné baktérie ľudí by mohli stéviosidy premeniť na toxickú látku steviol. Preto neslaďte všetko celý deň iba stéviou. Mohli by ste prekročiť jej odporúčaný maximálny denný príjem. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie to je 3,6g na 1kg našej váhy. Xylitol, alebo brezový cukor, či cukornatý alkohol zas ľudské telo nedokáže vstrebať. Ostáva v čreve, kde môže absorbovať tekutinu a spôsobiť hnačku. Erythritol hnačky nespôsobuje, náš organizmus ho dokáže vstrebať. Má aj antioxidačné vlastnosti. Dokonca nemá ani negatívny dopad na zdravie ako iné sladidlá. Javí sa preto asi najlepšou voľbou.
Umelé nekalorické sladidlá sú napríklad aspartam a sukralóza. Keďže ide o umelé sladidlo – cudzorodú a nerozložiteľnú látku v našom tele, treba sa mu radšej vyhnúť. Hoci väčšinu vylúčime, niečo z nej v tele ostáva. Ich vplyv na zdravie človeka ešte nie sú dostatočne preskúmané. Vieme však, že sukralóza spôsobuje migrénu u citlivých jedincov. Smutné je, že aj keď si tieto sladidlá nebudeme pridávať do jedla sami, nevyhneme sa mi. Sú aj v zubnej paste!
Žiadne! Skutočne! Čím viac sladíte, tým viac máte na sladké chuť. Aj keď si dáte nekalorické sladidlo a oklamete svoje žalúdok, sladkú chuť na jazyku cítite. A tak si od sladkého neodvyknete. Naopak, zažívate efekt zosilnenia hladu. Zrejme aj preto bol preukázaný vzťah medzi príjmom umelých sladidiel a nárastom telesnej hmotnosti. Jednoducho si tie ukrátené kalórie vykompenzujete inde neskôr. A preto na konci dňa je váš krvný cukor, kalorický príjem či inzulínová reakcia rovnaká, ako keby ste si dali cukor.
Nehovoriac o tom, že umelé sladidlá sa spájajú s takými negatívami ako zubný kaz, predčasný pôrod, migréna, vysoký krvný tlak, mozgové poruchy a iné. No najmä, menia náš mikrobióm a narúšajú náš metabolizmus.
Ak potrebujete sladiť, slaďte preto týmito dvoma „povolenými“ koncentrovanými sladidlami – melasa a datľový cukor (sušené datle zomleté na prášok).
Všetky knihy, o ktorých píšem, ale aj akékoľvek iné, si môžete kúpiť v online kníhkupectve Martinus. Som ich partner, a tak keď si na ich stránke, na ktorú sa dostanete prekliknutím cez tento link, kúpite nejakú knižku, odmenia ma. :o)
Ako si v 10 jednoduchých krokoch zmeniť život k lepšiemu.
Premena tvojho zdravia nielen po 40.
Ako si malými zmenami v každodennom živote predĺžiť nielen život, ale najmä život v zdraví, doplniť chýbajúcu energiu, predísť chorobám a skrátka každý deň sa cítiť úžasne, ľahko, fit a zdravo! A popritom samozrejme zhodiť pár kíl aj centimetrov. :o) A nie, nebude to rada v štýle “cvič viac a jedz menej”. Bude to návrat k najlepšej verzii teba! Nastavím ti životný štýl, ktorý budeš milovať!
Diéty nefungujú. Osvoj si nový životný štýl postupne a natrvalo.
Počas tohto kurzu sa naučíš všetky triky, ako docieliť dlhší život v zdraví, ako sa skvelo cítiť a mať dostatok energie každý deň, len čo sa zobudíš. A pritom ľahko a nenápadne schudnúť.
Týchto 10 stretnutí ti zmení (pohľad na) život.
Tento kurz je vhodný ako úvod do zdravej životosprávy pre tých, ktorí sa chcú zorientovať v súčasnom informačnom chaose ohľadom toho, čo je a čo nie je zdravé. Pomôže ti uvedomiť si, kde si a na čom ešte potrebuješ popracovať. Pomôže ti nájsť motiváciu a odhodlanie nastúpiť na túto cestu sebazlepšenia. Počas našich 10 sedení si uvedomíš, prečo bojuješ s tými poslednými kilami, únavou a neustálym návratom na začiatok. S týmto programom, ktorý je postavený na 4 pilieroch zdravia – spánok, pohyb, výživa a zvládanie stresu – sa začneš zbavovať všetkých negatívnych symptómov, ktoré otravujú tvoj život.
Pre koho je kurz určený:
Čo budeš potrebovať:
Čo ešte za to získaš? – Bonusy zdarma:
Kto som ja?
JUDr. Silvia Nipčová, LL.M., kouč zdravia Dr. Searsa
Som advokátka zdravia. Výživu študujem pre potešenie a nesmierne ma to baví. S rešpektom ti odovzdám všetko, čo som sa naučila o jedle, zdraví a chudnutí. Zdieľam s pokorou úžasnú prácu vedcov a odborníkov a prekladám do „ľudskejšej“ reči najnovšie vedecky podložené poznatky v oblasti výživy a zdravia.
Termín a dĺžka kurzu:
10 stretnutí v trvaní 1 hodina.
Prihlásiť sa môžeš do 31. januára 2022 na info@foodforhealth.sk.
Cena kurzu:
Hodina môjho poradenstva stojí 50 EUR. Tento 10-dielny kurz by ťa preto stál normálne 500 EUR. Avšak zohľadňujem to, že ide o skupinový kurz, a preto dávam každému účastníkovi 50% zľavu. Cena kurzu je teda 250 EUR.
Počas kurzu, pred jeho začiatkom ani po jeho skončení ti nebudem ponúkať žiadne produkty na kúpu. Ide iba o moje rady a skúsenosti, ktoré ti chcem odovzdať. :o)
Referencie:
“Viete podľa čoho viete, že človek niečomu naozaj rozumie a že žije, čo hovorí? Že to vie vysvetliť jednoducho, zrozumiteľne a prakticky. Tak to robí Silvia a pridáva k tomu veľmi zrozumiteľné argumenty, prečo toto áno a toto nie. Také tie AHA momenty. Na mňa tento prístup veľmi dobre funguje, takto sa mi to ukladá niekde hlboko do pamäte a pripomenie sa mi to vždy, keď si chystám jedlo. A tak už nezabudnem, že brokolicu a karfiol treba nakrájať 30 min. pred úpravou, že tak z toho jedla získam viac. A keď dokončujem jedlo, počujem v hlave Silviin hlas „čím si to posypem?“ :-)). Protizápalové bylinky sú pre mňa top objav, zdravé, mega prospešné a aj bežné jedlo je s nimi zaujímavejšie. Celkovo sa mi páči, že Silvia sa na to pozerá cez zdravie a kvalitu života a nie cez chudnutie a diéty. Sledujem jej blogy a podcasty, vždy si z toho niečo nové vyberiem a zaradím do svojho fungovania. Takto sa mi časom vyskladala celkom veľká zmena. Pre mňa je to oveľa účinnejší spôsobom ako radikálne premeny, ktoré som nikdy nedokázala dlhodobo udržať. “
Jana Bernaťáková
“Silviu som oslovil s tým, že som potreboval schudnúť nejaké tie kilá, no najmä som sa chcel začať zdravšie stravovať. Sledoval som ju už nejaký čas na sociálnych sieťach, no nevedel som si sám so stravou poradiť. Požiadala ma, aby som si 2 týždne stravu zapisoval. Potom urobila analýzu, na základe ktorej mi dala niekoľko odporúčaní šitých na mieru. Nešlo o drastické zmeny. Niečo sme popresúvali, niečo vylúčili, niečo zaradili do stravy, no snažila sa do značnej miery zohľadniť môj životný štýl a stravovacie návyky. Nastavili sme kalórie aj makroživiny. Schudol som pod 80 kg. Bol to pre mna veľký mílnik! Takú váhu som mal naposledy pred 7 rokmi! Rozhodne však jem omnoho lepšie a tie hodnoty dodržujem, takže váha ide stále dole. No hlavne mi to stravovanie vôbec nevadí.”
Aleš Zacha
“Ahoj Silvia, tvoj web je super! Píšeš veľmi ľudskou rečou, nesnažíš sa presvedčiť, vysvetľuješ na základe faktov alebo overených skutočností. Dávaš pocit dôveryhodnosti a to je v dnešnej dobe vzácne. Držím palce v ďalšej práci a verím, že sa ti bude dariť. Som tvojím fanúšikom. :o)“
Jana Mošovská
„Silvi pozdravujem vás, musím napísať, že toľko zaujímavých tém dávate. Radosť čítať! Už mám na Martinuse plný košík kníh, čo ste odporučila. ;o) Môžem sa opýtať aký šport robíte? Vyzeráte úžasne!“
Maca Bíliková
„Parádne blogy píšeš! Super! Veľmi inšpirujúce. Palec hore. Sama by som na to vôbec nemala čas. Rada sledujem tvoje príspevky (aj keď úprimne, neviem si nájsť čas ich čítať detailne) a vždy sa nad niečím pozastavím, že waw, toto si prečítam. Tak ešte raz ďakujem.“
“Ahoj Silvia, dnes som počúvala tvoj podcast v “ODZNOVA” a super! Moc sa teším! Nezaškodí si občas pripomenúť nejaké veci. A je to fakt obdivuhodné, ako si sa do toho pustila a ozaj vidieť, ako ťa to baví – už aj na tvojom hlase to bolo cítiť ;o).“
Kvetoslava Dugasová
“Robíš skvelé veci. Po očku ťa sledujem.”
Conchita Richterová
[…] Nemaškrťme medzi jedlami. Čokoláda alebo koláč je „odmena“! Odmeňovať sa môžeme tak 1 až 2 krát do týždňa. Nie viac! Zdravý olovrant alebo desiata vyzerá inak. (aj o tom budem v blízkej budúcnosti písať :o)) A vyhýbajme sa cukru https://health-food-ie.com/2020/01/17/chut-na-sladke/ aj umelým sladidlám. https://health-food-ie.com/2020/01/06/cukor-a-ine-sladidla/ […]