Posledné dva týždne som sa venovala celozrnným obilninám. Tieto veľmi úzko súvisia s vlákninou. Prečo? Je to jednoduché. Lebo jej obsahujú veľmi veľa. No o vláknine som vám sľúbila písať už aj v mojom článku o chudnutí. Pretože ak chcete schudnúť, jesť viac vlákniny je to prvé, čo by ste mali urobiť. :o)
Čo to je vláknina?
Najprv niekoľko faktov. Naša strava sa skladá z makronutrientov, mikronutrientov a vody. Kalorickú časť našej výživy tvoria sacharidy, tuky a bielkoviny. Vláknina patrí spolu s cukrom a škrobom medzi sacharidy. Na rozdiel od cukru a škrobu však neobsahuje žiadne kalórie. V prirodzenom stave a dostatočnej koncentrácii ju obsahujú iba kvalitné rastlinné potraviny. V priemyselne spracovaných a živočíšnych potravinách sa nenachádza. Nie, vláknina nie je ani v mäse, ani v mlieku a ani vo vajciach.
A na čo nám teda tá vláknina slúži?
“Iba“ na dobré fungovanie našich čriev a ich pravidelné vyprázdňovanie, a tým aj na zníženie rizika rakoviny napríklad aj tráviaceho traktu či pažeráka. Je to tým, že vláknina na seba viaže toxíny a iné odpadové látky ako cholesterol a estrogén a tie odvádza do hrubého čreva, odkiaľ ich následne vylúčime. Jednoducho vláknina je ako čistič. Prejde našim telom, nestrávená, v hrubom čreve nakŕmi tie dobré baktérie, nabalí na seba zlé látky a odvedie ich z tela preč. No nie je to úžasné?
Malý exkurz o receptoroch – fakt zaujímavé!
Nie je to však úplne presné, že vláknina je nestráviteľná. Človek ako taký vlákninu stráviť nevie. Obyvatelia jeho hrubého čreva však áno. Ide o náš mikrobióm (o mikrobióme píšem tu https://www.foodforhealth.sk/mikrobiom-zoznamte-sa-so-svojim-druhym-ja/ ). Keď naše črevné baktérie „nakŕmime“ vlákninou, vedľajším produktom sú mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Tieto sa následne dostávajú do nášho krvného obehu a slúžia ako „kľúč“ do zámky špeciálnych receptorov – receptorov spojených s G-proteínom. Objav týchto receptorov a ich funkcie trval dvom americkým vedcom desiatky rokov a vyslúžili si ním Nobelovu cenu za chémiu v roku 2012. https://www.tyzden.sk/casopis/12595/fascinujuce-receptory/
Receptory chápme ako senzory na povrchu našich buniek, pomocou ktorých tie bilióny buniek v našom tele medzi sebou komunikujú. K špeciálnym receptorom spojeným s G-proteínom (GPCR) patria napríklad aj receptory pre adrenalín, dopamín alebo serotonín, ale taktiež aj receptory pre svetlo, chuť alebo vôňu. Áno vďaka nim nám aj kvietky voňajú. :o) Tieto receptory, najmä dva z nich č. 41 a č. 43, sa nachádzajú v celom našom tele – v čreve, v nervovom systéme, v svalových a tukových bunkách ako aj v bunkách nášho imunitného systému. Ako som už spomínala, zjednodušene fungujú ako kľúčové dierky a mastné kyseliny s krátkym reťazcom sú ako kľúče. Keď sa tento kľúč zasunie to tejto zámky napríklad na zapálených bunkách imunitného systému v našich dýchacích cestách, vypne ich. Uhasí. A zápal je preč. To vysvetľuje, prečo hrá vláknina tak dôležitú úlohu aj v boji proti toľkým chronickým chorobám.
Ďalšie zdravotné benefity vlákniny
Vláknina pomáha aj pri odvrátení mŕtvice … áno, vláknina chráni aj náš mozog. Ako? To presne ešte nevieme. Vedci sa domnievajú, že by to mohlo byť tým, že pomáha udržiavať zdravú hladinu cholesterolu a aj hladinu cukru v krvi, a tak znižuje tvorbu nánosov, ktoré upchávajú artérie v mozgu. A práve preto treba vlákninu prijímať v strave už od detstva. Ak deti jedia v detstve málo vlákniny, môže to spôsobiť kôrnatenie ciev v mozgu v dospelosti. https://nutritionfacts.org/2017/03/14/how-much-fiber-should-you-eat-every-day/
Koľko vlákniny treba zjesť za deň?
Denne by sme mali konzumovať asi 25-30g rozpustnej vlákniny (muži až 38g) a 47g nerozpustnej vlákniny. Rozpustná vláknina, teda tá, čo sa rozpúšťa vo vode, je napríklad vo fazuli, hrášku, ale obsahuje ju aj ovos, jablká, citrusy, mrkva, orechy, bobuľovité ovocie a jačmeň.
Nerozpustná vláknina je napríklad v celozrnných obilninách, hnedej naturálnej ryži, celozrnnej múke, ale aj v zelenine ako napríklad karfiol, zelená fazuľka a zemiaky …
Koľko to je premenené na potraviny? Ak si dáme jedno jablko, štvrť misky brokolice, porciu strukovín a misku ovsených vločiek s lesným ovocím za deň, máme polovicu dennej odporúčanej dávky vlákniny v sebe. Čím viac vlákniny zjeme, tým lepšie. Vláknina nemá žiadne negatívne účinky na naše telo. Naopak, jej pozitívne účinky budú o toľko silnejšie, o koľko viac jej zjeme. Navyše, čím viac vlákniny sa budeme snažiť zjesť, tým viac rastlinnej stravy budeme nútení prijať a to má opäť ďalšie pozitívne účinky na náš organizmus.
V rastlinnej strave totiž nie sú zďaleka obsiahnuté len vitamíny, minerály a vláknina, ale mnoho ďalších zdraviu prospešných látok ako fytáty, fytonutrienty a pod. A to je dôvod, prečo vlákninu treba prijímať zo stravy a nie z potravinových doplnkov. https://nutritionfacts.org/2018/05/15/were-we-wrong-about-fiber/ Je to pre nás bezpečnejšie aj prirodzenejšie, a teda aj účinnejšie. A o toľko chutnejšie! Veď si len pozrite zoznam 22 potravín s najvyšším obsahom vlákniny. https://www.healthline.com/nutrition/22-high-fibre-foods Na popredných miestach sú aj také chutné veci ako hrušky, jahody, avokádo, jablká a bobuľové ovocie. No mňam!!
Vláknina a chudnutie
Okrem všetkých tých horeuvedených zdravotných benefitov sa z vlákniny navyše aj chudne. No verili by ste tomu? Ako je to vôbec možné? Vláknina má 0 kalórií. Ale toto nie je ten dôvod.
Potraviny obsahujúce vlákninu treba dlhšie žuť, takže ich pomalšie jeme a skôr sa dostaví pocit sýtosti. A to aj v dôsledku väčšieho množstva vylúčených slín a žalúdočných štiav. Ale ani to nie je ten pravý dôvod.
Vláknina našim tráviacim traktom iba prechádza. Nevstrebáva sa. A cestou na seba viaže veľa tekutiny. Nabobtná – teda zväčší objem a zdrží sa v našom žalúdku omnoho dlhšie ako strava, ktorá vlákninu neobsahuje. Okrem toho, nestrávené kalórie z potravín bohatých na vlákninu, ktoré sa dostanú až do dolnej časti tenkého čreva vysielajú signál sýtosti a my máme menší apetít. A to už chudnutiu pomáha.
No hlavným dôvodom je to, že vláknina akoby uväzní časť cukrov, škrobov a dokonca aj tukov v sebe, a „vyvezie“ ich von opačným koncom. Omnoho menej z nich sa tak vstrebe do nášho organizmu cez črevnú stenu.
Vláknina je nesmierne zdravá, chudne sa z nej a vo väčšine prípadov skvelo chutí! Doprajme si jej čo najviac!
Všetky knihy, o ktorých píšem, ale aj akékoľvek iné, si môžete kúpiť v online kníhkupectve Martinus. Som ich partner, a tak keď si na ich stránke, na ktorú sa dostanete prekliknutím cez tento link, kúpite nejakú knižku, odmenia ma. :o)
Ako si v 10 jednoduchých krokoch zmeniť život k lepšiemu.
Premena tvojho zdravia nielen po 40.
Ako si malými zmenami v každodennom živote predĺžiť nielen život, ale najmä život v zdraví, doplniť chýbajúcu energiu, predísť chorobám a skrátka každý deň sa cítiť úžasne, ľahko, fit a zdravo! A popritom samozrejme zhodiť pár kíl aj centimetrov. :o) A nie, nebude to rada v štýle “cvič viac a jedz menej”. Bude to návrat k najlepšej verzii teba! Nastavím ti životný štýl, ktorý budeš milovať!
Diéty nefungujú. Osvoj si nový životný štýl postupne a natrvalo.
Počas tohto kurzu sa naučíš všetky triky, ako docieliť dlhší život v zdraví, ako sa skvelo cítiť a mať dostatok energie každý deň, len čo sa zobudíš. A pritom ľahko a nenápadne schudnúť.
Týchto 10 stretnutí ti zmení (pohľad na) život.
Tento kurz je vhodný ako úvod do zdravej životosprávy pre tých, ktorí sa chcú zorientovať v súčasnom informačnom chaose ohľadom toho, čo je a čo nie je zdravé. Pomôže ti uvedomiť si, kde si a na čom ešte potrebuješ popracovať. Pomôže ti nájsť motiváciu a odhodlanie nastúpiť na túto cestu sebazlepšenia. Počas našich 10 sedení si uvedomíš, prečo bojuješ s tými poslednými kilami, únavou a neustálym návratom na začiatok. S týmto programom, ktorý je postavený na 4 pilieroch zdravia – spánok, pohyb, výživa a zvládanie stresu – sa začneš zbavovať všetkých negatívnych symptómov, ktoré otravujú tvoj život.
Pre koho je kurz určený:
Čo budeš potrebovať:
Čo ešte za to získaš? – Bonusy zdarma:
Kto som ja?
JUDr. Silvia Nipčová, LL.M., kouč zdravia Dr. Searsa
Som advokátka zdravia. Výživu študujem pre potešenie a nesmierne ma to baví. S rešpektom ti odovzdám všetko, čo som sa naučila o jedle, zdraví a chudnutí. Zdieľam s pokorou úžasnú prácu vedcov a odborníkov a prekladám do „ľudskejšej“ reči najnovšie vedecky podložené poznatky v oblasti výživy a zdravia.
Termín a dĺžka kurzu:
10 stretnutí v trvaní 1 hodina.
Prihlásiť sa môžeš do 31. januára 2022 na info@foodforhealth.sk.
Cena kurzu:
Hodina môjho poradenstva stojí 50 EUR. Tento 10-dielny kurz by ťa preto stál normálne 500 EUR. Avšak zohľadňujem to, že ide o skupinový kurz, a preto dávam každému účastníkovi 50% zľavu. Cena kurzu je teda 250 EUR.
Počas kurzu, pred jeho začiatkom ani po jeho skončení ti nebudem ponúkať žiadne produkty na kúpu. Ide iba o moje rady a skúsenosti, ktoré ti chcem odovzdať. :o)
Referencie:
“Viete podľa čoho viete, že človek niečomu naozaj rozumie a že žije, čo hovorí? Že to vie vysvetliť jednoducho, zrozumiteľne a prakticky. Tak to robí Silvia a pridáva k tomu veľmi zrozumiteľné argumenty, prečo toto áno a toto nie. Také tie AHA momenty. Na mňa tento prístup veľmi dobre funguje, takto sa mi to ukladá niekde hlboko do pamäte a pripomenie sa mi to vždy, keď si chystám jedlo. A tak už nezabudnem, že brokolicu a karfiol treba nakrájať 30 min. pred úpravou, že tak z toho jedla získam viac. A keď dokončujem jedlo, počujem v hlave Silviin hlas „čím si to posypem?“ :-)). Protizápalové bylinky sú pre mňa top objav, zdravé, mega prospešné a aj bežné jedlo je s nimi zaujímavejšie. Celkovo sa mi páči, že Silvia sa na to pozerá cez zdravie a kvalitu života a nie cez chudnutie a diéty. Sledujem jej blogy a podcasty, vždy si z toho niečo nové vyberiem a zaradím do svojho fungovania. Takto sa mi časom vyskladala celkom veľká zmena. Pre mňa je to oveľa účinnejší spôsobom ako radikálne premeny, ktoré som nikdy nedokázala dlhodobo udržať. “
Jana Bernaťáková
“Silviu som oslovil s tým, že som potreboval schudnúť nejaké tie kilá, no najmä som sa chcel začať zdravšie stravovať. Sledoval som ju už nejaký čas na sociálnych sieťach, no nevedel som si sám so stravou poradiť. Požiadala ma, aby som si 2 týždne stravu zapisoval. Potom urobila analýzu, na základe ktorej mi dala niekoľko odporúčaní šitých na mieru. Nešlo o drastické zmeny. Niečo sme popresúvali, niečo vylúčili, niečo zaradili do stravy, no snažila sa do značnej miery zohľadniť môj životný štýl a stravovacie návyky. Nastavili sme kalórie aj makroživiny. Schudol som pod 80 kg. Bol to pre mna veľký mílnik! Takú váhu som mal naposledy pred 7 rokmi! Rozhodne však jem omnoho lepšie a tie hodnoty dodržujem, takže váha ide stále dole. No hlavne mi to stravovanie vôbec nevadí.”
Aleš Zacha
“Ahoj Silvia, tvoj web je super! Píšeš veľmi ľudskou rečou, nesnažíš sa presvedčiť, vysvetľuješ na základe faktov alebo overených skutočností. Dávaš pocit dôveryhodnosti a to je v dnešnej dobe vzácne. Držím palce v ďalšej práci a verím, že sa ti bude dariť. Som tvojím fanúšikom. :o)“
Jana Mošovská
„Silvi pozdravujem vás, musím napísať, že toľko zaujímavých tém dávate. Radosť čítať! Už mám na Martinuse plný košík kníh, čo ste odporučila. ;o) Môžem sa opýtať aký šport robíte? Vyzeráte úžasne!“
Maca Bíliková
„Parádne blogy píšeš! Super! Veľmi inšpirujúce. Palec hore. Sama by som na to vôbec nemala čas. Rada sledujem tvoje príspevky (aj keď úprimne, neviem si nájsť čas ich čítať detailne) a vždy sa nad niečím pozastavím, že waw, toto si prečítam. Tak ešte raz ďakujem.“
“Ahoj Silvia, dnes som počúvala tvoj podcast v “ODZNOVA” a super! Moc sa teším! Nezaškodí si občas pripomenúť nejaké veci. A je to fakt obdivuhodné, ako si sa do toho pustila a ozaj vidieť, ako ťa to baví – už aj na tvojom hlase to bolo cítiť ;o).“
Kvetoslava Dugasová
“Robíš skvelé veci. Po očku ťa sledujem.”
Conchita Richterová
[…] mikróby potom produkujú mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Písala som o tom tu https://health-food-ie.com/2020/03/17/vlaknina/. V skratke, tieto mastné kyseliny nás chránia pred obezitou ako aj pred rakovinou. Ďalšie […]