Pre naše zdravie ako aj chudnutie je veľmi dôležité vedieť, čo je to glykemický index potravín alebo GI. Nie je to údaj, ktorý typicky nájdete na obale potravín ako napríklad obsah makronutrientov, mikronutrientov a kalórií. Preto som sa rozhodla napísať o tom samostatný článok.
Čo je to GI?
Už ste o ňom asi všetci počuli. Ale viete, čo to je? Je to v podstate rýchlosť, ktorou sa vstrebáva cukor z potravín v našom tele. Na základe toho rozdeľujeme potraviny na tie, ktoré majú vysoký, stredný alebo nízky glykemický index. Tie s vysokým GI sa v našom tele vstrebávajú rýchlo a sú preto oveľa “návykovejšie“. Spôsobujú prudký vzostup hladiny cukru v krvi. Má to však jeden háčik. Keď niečo rýchlo vyskočí, rýchlo aj spadne. Po niekoľkých hodinách (3 až 4) teda hladina cukru v krvi opäť prudko klesne. Často aj na nižšiu úroveň, ako bola východisková situácia. A tak sme opäť hladní. Je to začarovaný kruh.
Keď zjeme potraviny s nízkym GI energia z nich sa v našom tele uvoľňuje pomaly a postupne, počas oveľa dlhšieho času. A tak nie sme tak skoro hladní a máme stále dostatok energie. Z dlhodobého hľadiska je lepšie jesť takéto potraviny, lebo znižujú inzulínovú rezistenciu, pomáhajú nám chudnúť a znižujú riziko vzniku chorôb spôsobovaných zlým stravovaním ako cukrovka alebo kardiovaskulárne choroby.
Mali by sme sa preto snažiť o stabilizáciu hladiny cukru v našej krvi, namiesto neustálych prudkých nárastov a klesaní. Okrem tej správnej stravy si k tomu dopomôžeme hlavne športom, príjmom vitamínu D a konzumáciou rastlinných tukov namiesto živočíšnych.
Čo sa deje v našom tele?
Skúsim to vysvetliť jednoducho. Keď niečo zjeme, do nášho krvného obehu sa vylúči inzulín. Je to hormón. Vylučuje ho pankreas. Funguje ako kľúč, ktorý vpúšťa cukor do našich buniek. Tam sa cukor premieňa na energiu. Najmä v bunkách svalov a pečene. Zvyšok sa ukladá do tukových zásob. Čím viac cukru zjeme, tým viac inzulínu naše telo vylúči. Ak je však cukru v krvi permanentne priveľa, naša citlivosť na inzulín sa zníži. Kľúč prestane fungovať a neotvorí brány cukru do buniek. A tak sa nám v krvi hromadí viac a viac cukru, ktorý ostáva v krvi. Aby tomu predišlo, naše telo vylučuje ešte viac inzulínu, až sa stane rezistentné na inzulín. Toto sa deje aj vtedy, ak sú naše bunky plné tuku a tento tuk sa vyleje späť do krvného obehu. https://nutritionfacts.org/video/what-causes-insulin-resistance/ Je to začarovaný kruh. Obezita vedie k inzulínovej rezistencii a tá vedie k zvýšeným hladinám inzulínu a tá zas vedie k obezite.
Delenie potravín podľa GI
Na výšku GI potravín vplýva viac faktorov. Napríklad aj obsah vlákniny v potravine. Platí, že čím viac vlákniny potravina obsahuje, tým je nižší jej GI. Bohužiaľ, potraviny s vysokým GI sú často aj priveľmi spracované. Uvádzam pár príkladov, ale ak si chcete overiť nejakú konkrétnu potravinu, skúste Google. :o)
Medzi potraviny s nízkym GI, teda nižším ako 55%, patria najmä strukoviny – fazuľa, sója, šošovica, cícer, ako aj väčšina ovocia a zeleniny, ale aj mlieko, orechy a dokonca aj moja obľúbená horká čokoláda!
K potravinám so stredným GI, teda 56% až 69%, patria napríklad cestoviny, ovsené vločky, celozrnný chlieb, ale z ovocia aj ananás a zo zeleniny sladké zemiaky.
No a potraviny s vysokým GI, teda viac ako 70%, sú okrem iných biely chlieb, biela ryža, zemiaky – varené aj pyré, sladené nápoje, puding, keksy, zmrzlina a pod. Ale na moje prekvapenie sem patrí napríklad aj melón a datle.
Ako znížiť GI?
Asi sa nám nepodarí úplne vylúčiť potraviny s vysokým GI z našej stravy. Skúsme ich však aspoň obmedziť na minimum. A keď ich predsa budeme konzumovať, existuje niekoľko spôsobov, ako ich GI znížiť.
Jedzme hlavne rastlinnú stravu. Ľudia, ktorí jedia živočíšnu stravu majú o 50% vyššie úrovne inzulínu v krvi.
A ak už budeme jesť potraviny s vysokým GI, ako rafinované uhľohydráty, nekombinujme ich so živočíšnymi bielkovinami. Burger na žemli, mäso so zemiakmi a pod. teda nie je tá správna voľba.
Varme cestoviny ‘al dente‘. Platí totiž, že čím dlhšie je jedlo tepelne upravované, tým má vyšší GI. Rozvarená ryža či cestoviny majú preto vyšší GI. :o)
Ďalším zo spôsobov ako znížime GI jedla je, že pridáme do jedla ocot alebo citrónovú šťavu. https://nutritionfacts.org/2019/01/22/vinegar-caveats/
Pomáha aj kombinácia potravín s vysokým GI a nízkym GI na jednom tanieri. Tak napríklad, na toast si natrite malinovú nátierku, na cereálie si dajte jahody a k palacinkám si naservírujme porciu bobuľového ovocia.
Všetky knihy, o ktorých píšem, ale aj akékoľvek iné, si môžete kúpiť v online kníhkupectve Martinus. Som ich partner, a tak keď si na ich stránke, na ktorú sa dostanete prekliknutím cez tento link, kúpite nejakú knižku, odmenia ma. :o)
Ako si v 10 jednoduchých krokoch zmeniť život k lepšiemu.
Premena tvojho zdravia nielen po 40.
Ako si malými zmenami v každodennom živote predĺžiť nielen život, ale najmä život v zdraví, doplniť chýbajúcu energiu, predísť chorobám a skrátka každý deň sa cítiť úžasne, ľahko, fit a zdravo! A popritom samozrejme zhodiť pár kíl aj centimetrov. :o) A nie, nebude to rada v štýle “cvič viac a jedz menej”. Bude to návrat k najlepšej verzii teba! Nastavím ti životný štýl, ktorý budeš milovať!
Diéty nefungujú. Osvoj si nový životný štýl postupne a natrvalo.
Počas tohto kurzu sa naučíš všetky triky, ako docieliť dlhší život v zdraví, ako sa skvelo cítiť a mať dostatok energie každý deň, len čo sa zobudíš. A pritom ľahko a nenápadne schudnúť.
Týchto 10 stretnutí ti zmení (pohľad na) život.
Tento kurz je vhodný ako úvod do zdravej životosprávy pre tých, ktorí sa chcú zorientovať v súčasnom informačnom chaose ohľadom toho, čo je a čo nie je zdravé. Pomôže ti uvedomiť si, kde si a na čom ešte potrebuješ popracovať. Pomôže ti nájsť motiváciu a odhodlanie nastúpiť na túto cestu sebazlepšenia. Počas našich 10 sedení si uvedomíš, prečo bojuješ s tými poslednými kilami, únavou a neustálym návratom na začiatok. S týmto programom, ktorý je postavený na 4 pilieroch zdravia – spánok, pohyb, výživa a zvládanie stresu – sa začneš zbavovať všetkých negatívnych symptómov, ktoré otravujú tvoj život.
Pre koho je kurz určený:
Čo budeš potrebovať:
Čo ešte za to získaš? – Bonusy zdarma:
Kto som ja?
JUDr. Silvia Nipčová, LL.M., kouč zdravia Dr. Searsa
Som advokátka zdravia. Výživu študujem pre potešenie a nesmierne ma to baví. S rešpektom ti odovzdám všetko, čo som sa naučila o jedle, zdraví a chudnutí. Zdieľam s pokorou úžasnú prácu vedcov a odborníkov a prekladám do „ľudskejšej“ reči najnovšie vedecky podložené poznatky v oblasti výživy a zdravia.
Termín a dĺžka kurzu:
10 stretnutí v trvaní 1 hodina.
Prihlásiť sa môžeš do 31. januára 2022 na info@foodforhealth.sk.
Cena kurzu:
Hodina môjho poradenstva stojí 50 EUR. Tento 10-dielny kurz by ťa preto stál normálne 500 EUR. Avšak zohľadňujem to, že ide o skupinový kurz, a preto dávam každému účastníkovi 50% zľavu. Cena kurzu je teda 250 EUR.
Počas kurzu, pred jeho začiatkom ani po jeho skončení ti nebudem ponúkať žiadne produkty na kúpu. Ide iba o moje rady a skúsenosti, ktoré ti chcem odovzdať. :o)
Referencie:
“Viete podľa čoho viete, že človek niečomu naozaj rozumie a že žije, čo hovorí? Že to vie vysvetliť jednoducho, zrozumiteľne a prakticky. Tak to robí Silvia a pridáva k tomu veľmi zrozumiteľné argumenty, prečo toto áno a toto nie. Také tie AHA momenty. Na mňa tento prístup veľmi dobre funguje, takto sa mi to ukladá niekde hlboko do pamäte a pripomenie sa mi to vždy, keď si chystám jedlo. A tak už nezabudnem, že brokolicu a karfiol treba nakrájať 30 min. pred úpravou, že tak z toho jedla získam viac. A keď dokončujem jedlo, počujem v hlave Silviin hlas „čím si to posypem?“ :-)). Protizápalové bylinky sú pre mňa top objav, zdravé, mega prospešné a aj bežné jedlo je s nimi zaujímavejšie. Celkovo sa mi páči, že Silvia sa na to pozerá cez zdravie a kvalitu života a nie cez chudnutie a diéty. Sledujem jej blogy a podcasty, vždy si z toho niečo nové vyberiem a zaradím do svojho fungovania. Takto sa mi časom vyskladala celkom veľká zmena. Pre mňa je to oveľa účinnejší spôsobom ako radikálne premeny, ktoré som nikdy nedokázala dlhodobo udržať. “
Jana Bernaťáková
“Silviu som oslovil s tým, že som potreboval schudnúť nejaké tie kilá, no najmä som sa chcel začať zdravšie stravovať. Sledoval som ju už nejaký čas na sociálnych sieťach, no nevedel som si sám so stravou poradiť. Požiadala ma, aby som si 2 týždne stravu zapisoval. Potom urobila analýzu, na základe ktorej mi dala niekoľko odporúčaní šitých na mieru. Nešlo o drastické zmeny. Niečo sme popresúvali, niečo vylúčili, niečo zaradili do stravy, no snažila sa do značnej miery zohľadniť môj životný štýl a stravovacie návyky. Nastavili sme kalórie aj makroživiny. Schudol som pod 80 kg. Bol to pre mna veľký mílnik! Takú váhu som mal naposledy pred 7 rokmi! Rozhodne však jem omnoho lepšie a tie hodnoty dodržujem, takže váha ide stále dole. No hlavne mi to stravovanie vôbec nevadí.”
Aleš Zacha
“Ahoj Silvia, tvoj web je super! Píšeš veľmi ľudskou rečou, nesnažíš sa presvedčiť, vysvetľuješ na základe faktov alebo overených skutočností. Dávaš pocit dôveryhodnosti a to je v dnešnej dobe vzácne. Držím palce v ďalšej práci a verím, že sa ti bude dariť. Som tvojím fanúšikom. :o)“
Jana Mošovská
„Silvi pozdravujem vás, musím napísať, že toľko zaujímavých tém dávate. Radosť čítať! Už mám na Martinuse plný košík kníh, čo ste odporučila. ;o) Môžem sa opýtať aký šport robíte? Vyzeráte úžasne!“
Maca Bíliková
„Parádne blogy píšeš! Super! Veľmi inšpirujúce. Palec hore. Sama by som na to vôbec nemala čas. Rada sledujem tvoje príspevky (aj keď úprimne, neviem si nájsť čas ich čítať detailne) a vždy sa nad niečím pozastavím, že waw, toto si prečítam. Tak ešte raz ďakujem.“
“Ahoj Silvia, dnes som počúvala tvoj podcast v “ODZNOVA” a super! Moc sa teším! Nezaškodí si občas pripomenúť nejaké veci. A je to fakt obdivuhodné, ako si sa do toho pustila a ozaj vidieť, ako ťa to baví – už aj na tvojom hlase to bolo cítiť ;o).“
Kvetoslava Dugasová
“Robíš skvelé veci. Po očku ťa sledujem.”
Conchita Richterová
[…] rafinovaných uhľohydrátov a znižuje sa naša tolerancia glukózy ako aj citlivosť na inzulín https://health-food-ie.com/2020/01/22/glykemicky-index/ […]
[…] telo ich strávi rýchlejšie a lepšie. Tým sa za prvé zvyšuje ich glykemický index (https://health-food-ie.com/2020/01/22/glykemicky-index/) a za druhé, do hrubého čreva sa nedostane veľa z takéhoto pomletého zrna, čo je […]